ترکیبات غذایی و دارویی که ممکن است قاتل جان شما باشند

به طور کلی هیچ وقت توصیه نمی‌شود که دارو را با معده خالی مصرف کنید؛ همانطور که اغلب به ما گفته می‌شود قبل از
مصرف هر قرصی یک لقمه غذا بخوریم اما به نوشته نشریه بریتانیایی سان، آنچه می‌خوریم تأثیر زیادی بر نحوه پردازش
دارو توسط بدن ما دارد. به طوری که برخی از غذاها می‌توانند اثربخشی دارو را افزایش دهند، در حالی‌که برخی دیگر
کاهش‌دهنده این اثر هستند و حتی می‌توانند منجر به لخته شدن خون یا آسیب کبدی مرگبار شوند.
**گریپ‌فروت و استاتین‌ها
استاتین‌ها داروهایی هستند که سطح کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم که همچنین به عنوان ;کلسترول بد; شناخته می‌شود رادر خون شما کاهش می‌دهند.
بنیاد قلب بریتانیا هشدار داده که ،اگر آتورواستاتین یا سیمواستاتین مصرف می‌کنید، باید به هر قیمتی از خوردن گریپ‌فروت وآب گریپ‌فروت خودداری کنید زیرا می‌تواند خطر عوارض جانبی از جمله درد عضلانی راافزایش دهد.
سایر مرکبات از جمله لیموترش و پرتقال نیز همین تاثیر را دارند. گریپ‌فروت همچنین می‌تواند عوارض جانبی برخی ازداروهای فشار خون و برخی داروهای روانپزشکی را افزایش دهد.
**لبنیات و آنتی بیوتیک‌ها
محصولات لبنی مانند شیر، پنیر و ماست می‌توانند با جذب آنتی‌بیوتیک‌هایی مانند تتراسایکلین‌ها و کینولون‌ها تداخل داشته باشند. به این صورت که کلسیم در دستگاه گوارش به آنتی‌بیوتیک متصل می‌شود و جذب و اثربخشی آن را کاهش می‌دهد.
برای جلوگیری از این امر، بهتر است چند ساعت قبل یا بعد از خوردن لبنیات، آنتی‌بیوتیک مصرف کنید.
**سبزی‌های تیره‌رنگ و داروهای رقیق‌کننده خون
اگر داروهای رقیق‌کننده خون مانند وارفارین مصرف می‌کنید، بهتر است به تعداد مصرف سبزیجات برگ‌دار و تیره‌رنگ توجه کنید. کلم‌پیچ به همراه سایر سبزیجات سبز رنگ مانند اسفناج و کاهو می‌تواند اثرات داروهای رقیق‌کننده خون مانند وارفارین را معکوس کرده و باعث افزایش لخته شدن خون شود.
**مشروب و مسکن
داروهای خاصی وجود دارد که ما هرگز بعد از آنها الکل نمی‌نوشیم، مانند آنتی‌بیوتیک‌ها اما برخی از مسکن‌ها، داروهای ضد افسردگی و داروهای دیابت نیز می‌توانند در تداخل با مشروبات الکلی باعث ایجاد طیف وسیعی از عوارض از جمله سرگیجه، خواب‌آلودگی، آسیب کبدی و سایر عوارض جدی شوند.
**قهوه و داروهای ضد روان‌پریشی
داروهای ضد روان‌پریشی می‌توانند به درمان افراد مبتلا به اسکیزوفرنی، اختلال دوقطبی و اختلال افسردگی اساسی کمک کنند اما مصرف این داروها همراه با کافئین – به شکل چای یا قهوه – می‌تواند باعث کاهش جذب دارو در بدن شود.

منبع : دویچه وله فارسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *