ترمیم رزین كامپوزیت

كامپوزیت تركیبی ازیك رزین آكریلیك وذرات نرم شبیه شیشه می باشد كه ماده ترمیمی  با رنگ شبیه دندان را به ما ارايه می دهد. دوام و مقاومت به شكستگی كامپوزیت در حفرات كوچك تا متوسط با نیروهای جویدن متوسط تا خوب است. میزان كمتری از ساختمان دندان، در طی تراش دندان برای ترمیم با كامپوزیت برداشته می شود و این امر منجر به داشتن ترمیمی كوچكتر نسبت به آمالگام می شود. كامپوزیت ها با مواد چسبنده خاصی به ساختمان دندان متصل می شوند و دندان پزشك می تواند ترمیم محافظه كارانه تری انجام دهد. در دندانهای تحت نیروهای مضغی شدید، ترمیمهای كامپوزیت مقاومت متوسطی نسبت به سایش دارند كه میزان آن بسیار كمتر از مقاومت آمالگام است. قیمت آن بالاتر از آمالگام است. زمان لازم برای قرار دادن یك ترمیم كامپوزیت معمولاً بیشتر از آمالگام است. در ترمیم كامپوزیت باید بتوان حفره را در طی انجام ترمیم، خشك و تمیز نگهداشت که تا حدود زیادی همکاری بیمار را می طلبد. این نوع ترمیم ممكن است به مرور زمان دچار تغییر رنگ شود که کیفیت نگهداری دندان ترمیم شده توسط بیمار در جلوگیری از این تغییر رنگ بسیار مؤثر است.

گلاس آینومرها
گلاس آینومرها موادی همرنگ دندان هستندكه ازمخلوط اسید پلی آكریلیك و پودرسیلیکات نرم تهیه می شوند وبرای ترمیم حفرات به ویژه درسطح ریشه دندانها استفاده می شوند. گلاس آینومرها مقادیر اندكی فلوراید آزاد می سازند كه برای بیمارانی که در معرض خطر بالای پوسیدگی دندانی هستند ممكن است مفید باشد. میزان تراش دندان و در نتیجه وسعت ترمیم نهایی در ترمیم با گلاس آینومر كوچكتر از آمالگام است. گلاس آینومر در ترمیم های كوچك كه تحت فشارهای مضغی قوی نیست، استفاده می شود، چون این ماده مقاومت اندكی نسبت به شكستگی دارد، اغلب در حفرات كوچكی كه تحت فشار نیستند(بین دندانها) یا روی ریشه دندانها استفاده می شوند.
رزین آینومرها هم از فیلر شیشه و اسیدهای آكریلیك و رزین آكریلیك تشكیل شده اند. آنها نیز مقاومت كم تا متوسطی نسبت به شكستگی داشته و در ترمیم هایی كه تحت فشار نیست( بین دندانها) بكار می روند. آینومرها در سطوح جونده دچار سایش زیادی می شوند. هم گلاس آینومرها و هم رزین آینومرها رنگ طبیعی دندان را تقلید می كنند ولی شفافیت مینا را ندارند. هردو به خوبی توسط بیماران  تحمل می شوند و به ندرت واكنشهای حساسیتی دیده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *