آیا ژنتیک در پوسیدگی دندانی موثر است ؟

احتمالاً تاکنون این سوال بسیار به ذهن شما خطور کرده است که آیا افرادی که دندانهای پوسیده بیشتری دارند از نظر ژنتیکی  مستعد پوسیدگی های دندانی هستند؟

در این راستا محققین نشریه دندانپزشکی استرالیا تحقیقی انجام داده‌اند که خلاصه آن بدین شرح است.

در راستای این تحقیق بر روی جنبه‌های ژنتیکی پوسیدگی دندانی محققین پایگاه داده *PubMed را در جستجوی لغات کلیدی شامل پوسیدگی دندانی، ژنتیک، طعم، رژیم غذایی و دوقلو جستجو نمودند. همزمان با این تحقیق ،تحقیق دیگری به شکل جداگانه از منابع غیر از PubMed انجام می شد.

با بررسی مقالات و نتایج این تحقیق می‌توان نتیجه گرفت که ژنتیک در پوسیدگی دندانی تاثیر دارد، اما این فاکتور به همراه عوامل دیگری از قبیل عوامل محیطی می تواند سبب ساز پوسیدگی‌های دندانی شود.

اگرچه نقش عوامل محیطی بسیار مهم است اما بررسی عوامل ژنتیکی هم اهمیت زیادی دارد از آن جهت که به ما این امکان را می‌دهد تا بیمارانی را که احتمال بروز پوسیدگی در اثر عوامل ژنتیکی در آنها بیشتر است را با فرض ثابت بودن عوامل محیطی شناسایی کنیم.

این موضوع از دیدگاه دندانپزشکی پیشگیرانه حائز اهمیت بوده و در مدیریت بروز پوسیدگی‌های دندانی موثر است.

*پاب‌مِد (به انگلیسی: PubMed) یک موتور جستجوی تحت وب رایگان است که دسترسی به چندین پایگاه داده اصلی در گستره وسیعی از رشته‌های علوم پزشکی و زیست‌شناسی را فراهم می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *